منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
نوبت دهی اینترنتیدرمان ناباروریزایمان طبیعی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ناباروری مردان / عوامل مؤثر بر کیفیت اسپرم

عوامل مؤثر بر کیفیت اسپرم

اهمیت اسپرم در باروری مردان :

سلامت اسپرم و نرمال بودن تمام اجزای اسپرم جهت باروری مردان بسیار مهم است. ازمایش اسپرموگرام ، بعنوان اولین قدم بررسی زوجهای نابارور ، جهت تشخیص سلامت اسپرم و وضعیت باروری و ناباروری مردان انجام می شود . ناباروری مردان حدود 40-25 در صد علل ناباروری زوجها را شامل می شود و به همین دلیل ازمایش اسپرموگرام یک آزمایش کلیدی در ارزیابی ناباروری و تعیین برنامه درمان ناباروری و نیز تعیین جنسیت می باشد.

عملکرد اسپرم :

چرخه تولید و تکامل اسپرم حدود 70 روز طول می کشد. در مایع حاوی اسپرم در هر انزال ، میلیونها اسپرم وجود دارد . هر اسپرم از یک سر بزرگ ، گردن و دم تشکیل شده است . توانایی لقاح با تخمک به وضعیت سر اسپرم بستگی دارد. سر بزرگ اسپرم حاوی گیرنده های مناسب جهت چسبیدن به دیواره تخمک می باشد. داخل سر اسپرم ، انزیمهایی وجود دارد که نفوذ به دیواره تخمک را تسهیل می کند. وظیفه دم ، حرکت سریع و رو به جلوی اسپرم از واژن و عبور از دهانه رحم به سمت رحم و لوله های فالوپ می باشد. شاخص های اصلی برای سلامت اسپرم دراسپرموگرام مورد بررسی قرار میگیرند و تفسیر آن به عهده پزشک فوق تخصص ناباروری و اورولوژیست می باشد.

تفسیر ازمایش اسپرم :

همانطور که اشاره شد روند تولید و تکامل اسپرم حدود 70 روز طول می کشد . بنابراین ازمایش اسپرموگرام فعلی ، وضعیت اسپرم در حدود سه ماه قبل را نشان می دهد . بهترین زمان ازمایش اسپرم ، 5-2 روز بعد از رابطه جنسی است. با رعایت شرایط تهیه نمونه اسپرم ، درازمایش اسپرم موارد زیر مورد انالیز قرار میگیرند :

انواع ناباروری مردان :

در صورتی که هر کدام از شاخص های اصلی اسپرم از حدود نرمال استاندارد جهانی کمتر باشند باعث اختلال در باروری مردان می شود . البته شدت اختلال در موارد فوق ، از طیف خفیف تا شدید متغیر است. کم تحرکی اسپرم شایعترین انواع ناباروری مردان است . در صورتی که تعداد اسپرم ها صفر باشد به ان آزواسپرمی گفته می شود که بررسی های تکمیلی مانند آزمایشات هورمونی و نمونه برداری از بیضه باید انجام شود. در موارد مشکلات مورفولوژی و ناباروری طولانی مدت و نیز سقط مکرر ، بررسی تکمیلی از نظر DNA اسپرم هم انجام میشود.

عوامل مؤثر بر کیفیت اسپرم:

در مردان کیفیت اسپرم تحت تاثیرعوامل محیطی و ژنتیکی قرار میگیرد:

علل کم تحرکی اسپرم :

همانطور که اشاره شد ، کم تحرکی اسپرم شایعترین نوع ناباروری مردان است و طیف آن از خفیف تا شدید ( صد در صد اسپرمها بی تحرک هستند ) متغیر است.عوامل مؤثر بر تحرک اسپرم و نیز علل و درمان کم تحرکی اسپرم در مقاله جداگانه توضیح داده خواهد شد.

درمان ناباروری مردان در اصفهان :

زوجهایی که با مشکل نازایی مواجه هستند ، پس از مراجعه به یکی از بهترین پزشکان فوق تخصص ناباروری اصفهان و مشاوره ، تحت بررسی ها و ازمایشات لازم برای هر یک از زوجها بطور همزمان قرار میگیرند و بهترین زمان باروری به انها توضیح داده خواهد شد. در صورتی که مشکل ناباروری مردان به تنهایی و یا همزمان با ناباروری زنان وجود داشته باشد ، درمان های کمک باروری ( مانند ای یو ای ، ای وی اف ، میکرواینجکشن ، جراحی واریکوسل و..) بر اساس کیفیت اسپرم و نیز ذخیره تخمدان و شرایط رحم و لوله ها و با نظر تیم فوق تخصصی ناباروری مشخص خواهد شد.

کلینیک دکتر منصوره پژمان منش یکی از بهترین پزشکان فوق تخصص ناباروری و ای وی اف اصفهان ، پذیرای شما عزیزان جهت ارایه خدمات مشاوره و بهترین و به روزترین درمانهای ناباروری می باشد. شما عزیزان می توانید با دریافت نوبت اینترنتی از صفحه اصلی سایت و یا حضوری ، مراجعه فرمایید.

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع پرده بکارتانواع پرده بکارت

بسیاری از دختران مجرد قبل از ازدواج و یا برقراری رابطه جنسی مایل هستند از نوع پرده بکارت خود مطلع شوند و جهت معاینه بکارت و گواهی سلامت به متخصص زنان ... ادامه مطلب

کم تحرکی اسپرم درمردانکم تحرکی اسپرم درمردان

بهترین درمان کم تحرکی اسپرم و درمان نازایی ناشی از آن زمانی امکان پذیر است که زوجها همزمان تحت نظر پزشک اورولوژی و پزشک فوق تخصص ناباروری زنان باشند ... ادامه مطلب

تشکیل نشدن قلب جنینتشکیل نشدن قلب جنین

اختلالات کروموزومی جنین باعث عدم تشکیل قلب جنین و یا عدم رشد جنین می شوند. علل مادری شناخته شده که ممکن است باعث سقط شوند ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین