منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
فریز تخمک و جنیندرمان قطعی خونریزی رحمینوبت دهی اینترنتی

هیدرو سونوگرافی چیست ؟

روشهای تشخیصی متعددی جهت بررسی سیستم تولید مثل خانمها و ارگانهای داخل لگن وجود دارد که در بخشهای دیگر مفصل توضیح داده شده است و کم و بیش با ان اشنایی دارید اما هیدروسونوگرافی یا سونوگرافی با مایع در کمتر جایی به ان اشاره شده است.اولین و ساده ترین روش بررسی حفره رحم و لوله ها ، عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی است که با تزریق ماده حاجب انجام میشود اما سونوهیستروگرافی بعنوان روش تکمیلی و یا در برخی موارد میتواند بعنوان جایگزین عکس رنگی رحم به کار رود.

نحوه انجام هیدروسونوگرافی ( سونوهیستروگرافی ):

این سونوگرافی که به روش واژینال انجام میشود با وارد کردن مایع ( سرم سالین ) از طریق دهانه رحم انجام میشود و پس از متسع شدن حفره رحم ، امکان رؤیت حفره رحم و ضایعات اندومتر بطور واضح به خوبی فراهم میشود. انجام هیدروسونوگرافی به پزشک کمک میکند تا قبل از روشهای تشخیصی تهاجمی تر مانند هیستروسکوپی و کورتاژ که هزینه بیشتری هم دارند به تشخیص صحیح دست یابد.

کاربرد هیدرو سونوگرافی ( سونوگرافی با مایع ) :

1- خونریزی های غیر طبیعی رحم :

برای تشخیص خونریزی غیر طبیعی سنین باروری و خونریزی بعد از یائسگی

2- جهت تعیین محل ضایعه قبل از نمونه برداری :

هیدروسونوگرافی قبل از بیوپسی از ضایعه موجود در رحم مانند پولیپ ، فیبروم ، سرطان رحم و ضخیم شدن اندومتر، جهت تعیین محل ضایعه به کار میرود.در مواردی که در سونوگرافی واژینال ، فیبروم زیر مخاطی گزارش میشود ، هیدروسونوگرافی برای تعیین روش جراحی ( برداشتن با رزکتوسکوپ و یا روش باز ) به جراح زنان کمک میکند.

3- نازایی :

هیدروسونوگرافی جهت بررسی اندومتر در موارد ناباروری یا سقط مکرر برای تشخیص چسبندگی ها ی داخل رحم ، پولیپ ، فیبروم ، ناهنجاری رحمی بسیار کاربرد دارد.در این موارد هیدروسونوگرافی بهتر از سونوگرافی واژینال است.

4- تشخیص تغییرات اندومتر در مصرف کنندگان تاموکسیفن

5- تشخیص ناهنجاریهای مادرزادی رحم مانند رحم سپتوم دار

6- بررسی وضعیت لوله های رحمی

مزایای هیدروسونوگرافی ( SIS ) :

هیدروسونوگرافی بصورت سرپایی درمطب ، بدون درد ، آسان و سریع انجام شده و بیمار به خوبی ان را تحمل میکند. همچنین نیاز به بی حسی موضعی هم ندارد. دقت تشخیصی ان بسیار بالاتر از سونوگرافی واژینال ودر حد هیستروسکوپی است و حتی در موارد پولیپ رحمی، SIS دقت و حساسیت بیشتری از هیستروسکوپی دارد ( در حد 100 درصد ) .در برخی موارد هیدروسونوگرافی در بررسی رحم و لوله ها میتواند جایگزین هیستروسالپنگوگرافی باشد و به علت اینکه مایع کمتری مورد نیاز است ، بیمار درد بسیار کمتری را نسبت به عکس رنگی رحم و یا هیستروسکوپی احساس میکند.

هیدروسونوگرافی در چه شرایطی انجام میشود ؟

بهتر است هیدروسونوگرافی پس از اتمام خونریزی قاعدگی ، در نیمه اول سیکل و ترجیحا تا روز دهم انجام شود. توصیه میشود قبل از انجام آن شیاف دیکلوفناک استفاده شود.در هیدروسونوگرافی همانند عکس رنگی رحم و هیستروسکوپی ، احتمال عفونت بعد از ان بسیار کم است و انتی بیوتیک لازم نیست با اینحال در افراد جوان ، دارای سابقه عفونت لگن ، یا خانمهای چند بار زایمان کرده انتی بیوتیک توصیه میگردد.

هیدروسونوگرافی در اصفهان :

هیدروسونوگرافی توسط معدودی از پزشکان فوق تخصص ناباروری و آی وی اف در مطب انجام میشود. گاهی ممکن است لخته خون ویا موکوس و ترشحات رحم بعنوان ضایعه دیده شوند اما اگر توسط فرد ماهری انجام شود این احتمال بسیار کمتر است. با انجام SIS در صورت رؤیت مایع در لگن ، باز بودن حداقل یک لوله مسجل میشود.

دکتر منصوره پژمان منش فوق تخصص ناباروری و IVF اصفهان یکی از معدود پزشکان فوق تخصص نازایی با تجربه در زمینه انجام هیدروسونوگرافی بوده و در بررسی خانمهای نابارور و سقط مکرر به بهترین نحو از این روش استفاده میکنند.جهت گرفتن نوبت بصورت اینترنتی به صفحه اصلی سایت مراجعه فرمایید.

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نکات مهم در اولین رابطه جنسینکات مهم در اولین رابطه جنسی

درد و خونریزی در اولین رابطه سکس ، می تواند طبیعی باشد اما در صورت درد و یا خونریزی غیر طبیعی باید به متخصص زنان مراجعه شود. در انواعی از ... ادامه مطلب

عوارض درمان هورمونی در یائسگیعوارض درمان هورمونی در یائسگی

درمان هورمونی همانند همه درمان ها معایب و مزایایی دارد . بدلیل اثر هورمون استروژن بر بافتهایی مانند رحم و پستان ، جهت پیشگیری از عوارض درمان هورمونی ... ادامه مطلب

مشکلات ادراری در بارداریمشکلات ادراری در بارداری

احتباس ادرار بخاطر فشار رحم بر روی گردن مجرای ادرار و یا بندرت ، انسداد توسط سنگ ایجاد می شود. در افرادی که دچار افتادگی رحم ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین