منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
درمان قطعی خونریزی رحمینوبت دهی اینترنتیفریز تخمک و جنین

انواع جفت


جفت چیست؟

جفت عضوی حیاتی است که در طول مدت بارداری ، اکسیژن و مواد غذایی را از طریق مادر برای جنین تامین می کند. در واقع جفت پل ارتباطی بین مادر و جنین است که وظیفه تغذیه جنین را بر عهده دارد و از ابتدای بارداری در محل لانه گزینی تشکیل می شود.

اجزای جفت :

جفت از چند بخش تشکیل شده است : بافت جفت ، دو لایه پرده و بند ناف .
جفت از یک طرف در محل لانه گزینی به دیواره رحم می چسبد و از طرف دیگر از طریق بند ناف به جنین متصل است . عروق سطح جفت در نقطه محل اتصال بند ناف به جفت ، به هم پیوسته و عروق بند ناف را تشکیل می دهند که شامل سه رگ می باشد.و این سه رگ اصلی ( دو سرخرگ و یک سیاهرگ ) وظیفه تغذیه جنین را برعهده دارند.

رشد و تکامل جفت :

همانطور که گفته شد جفت از ابتدای بارداری در محل لانه گزینی جنین در دیواره رحم تشکیل می شود و همزمان با رشد جنین، رشد می کند.. رشد جفت در سه ماهه اول بارداری سریعتر از رشد جنین بوده اما در حدود 4 ماهگی وزن جنین و جفت با هم برابر است.
در اواخر بارداری جفت که دایره ای شکل است حدود 22 سانتی متر قطر، 470 گرم وزن و 2/5 سانتی متر ضخامت دارد. البته وزن و اندازه جفت و حتی شکل جفت در افراد مختلف و در هر بارداری متفاوت است.

عملکرد جفت :

علاوه بر تغذیه جنین ، عملکرد ریوی ، کلیوی و کبدی جنین در طول مدت بارداری ، وابسته به جفت است. همچنین هورمون حاملگی یا همان HCG از جفت ترشح شده و در ابتدای بارداری با تولید پروژسترون ، وظیفه تداوم بارداری را بر عهده دارد. هورمونهای دیگری هم از جفت ترشح می شوند که عملکردهای اساسی دیگری را در طول بارداری و حین زایمان انجام می دهند.

انواع جفت در سونوگرافی :

جفت بر اساس شکل و یا محل اتصال به دیواره رحم ، انواعی دارد که معمولا در سونوگرافی حاملگی هم قابل رؤیت بوده و گزارش می شود. بعضی از انواع جفت برای بارداری و جنین خطری ایجاد نمی کنند اما بعضی ممکن است عوارضی داشته و حاملگی را در زمره بارداری پر خطر قرار دهند. در این موارد ممکن است جهت پیشگیری از خونریزی ، متخصص زنان و زایمان شما تصمیم به عمل سزارین بگیرد.

1- انواع جفت براساس محل اتصال به رحم :

موقعیت جفت در سونوگرافی معمولا به یکی از این چند مورد گزارش می شود. جفت هایی که به دیواره قدامی ، خلفی ، قله رحم و یا دیواره جانبی رحم متصل می شوند ، طبیعی بوده و خطری برای جنین و مانعی برای زایمان ایجاد نمی کنند . اما در صورتی که محل اتصال جفت در پایین ترین قسمت رحم ( دهانه رحم ) باشد ( که به ان جفت سر راهی گفته می شود ) و یا در محل برش قبلی سزارین که باعث چسبندگی جفت می شود ، ممکن است دچار خونریزی در طول بارداری شده و یا موقع زایمان مشکل ایجاد کند که در این موارد زایمان باید به روش سزارین انجام شود.

2 - انواع جفت بر اساس شکل :

شکل طبیعی جفت ، گرد و یکدست است اما ممکن است بصورت دو لوبی ، چند لوبی ، جفت با لوب فرعی ، جفت حلقوی ، جفت غشایی و.... باشد. این مدل جفت ها ممکن است عوارضی برای جنین و بارداری و زایمان ایجاد کنند . البته چند لوبی بودن و جفت غشایی و .. پس از خروج جفت موقع زایمان مشخص می شوند.

3 - انواع جفت بر اساس اندازه و وزن :

جفت در بارداری های مختلف ممکن است کوچکتر و یا کم وزن تر از حد عادی باشد . جفت کوچک در موارد IUGR دیده می شود. در مواردی هم جفت بزرگتر و حجیم تر از حد عادی است که البته مشکلی ایجاد نمی کند. جفت بزرگ در موارد ماکروزومی و دیابت بیشتر دیده می شود.

عوارض و خطرات انواع جفت :

انواع اختلالات جفت و بند ناف باعث عوارض و خطراتی برای جنین و بارداری می شوند . حتی بعضی از انها باعث زایمان زودرس ، مرگ جنین در داخل رحم و....می شوند.
ایا سقط ممکن است بدلیل جفت غیر طبیعی ایجاد شود ؟
در مورد اختلالات جفت و بند ناف و خطرات انواع جفت در بارداری در مقاله بعدی توضیح خواهیم داد.

دکتر منصوره پژمان منش جراح زنان و زایمان و زیبایی و فوق تخصص ای وی اف اصفهان

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کم شدن خونریزی در پریودکم شدن خونریزی در پریود

در مواردی کم شدن خونریزی ، علامت نارسایی تخمدان در حال وقوع و کاهش ذخیره تخمدان می باشد که با مراجعه به موقع به متخصص زنان تشخیص داده می شود. در صورتی ... ادامه مطلب

مکمل های ضروری دوران بارداریمکمل های ضروری دوران بارداری

کمبود این ویتامین ها در زنان و بویژه در دوران بارداری ، بدلیل نیاز مادر و جنین ، و با توجه به اینکه تأمین ویتامین ها بطور کامل و صرفا از طریق تغذیه ... ادامه مطلب

تغییر جنسیتتغییر جنسیت

آنچه مسلم است این است که فرد از زمانی که تغییرات هورمونی قبل از بلوغ شروع می شوند ، تغییرات و تفاوتهایی مانند تمایل غیر طبیعی به همجنسان را ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین