منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
درمان نابارورینوبت دهی اینترنتیجراحی زیبایی و ترمیمی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / آی یو آی / بهترین زمان انجام آی یو آی

بهترین زمان انجام آی یو آی

بهترین آی یو آی در اصفهان :

شانس باروری در یک سیکل در یک زوج کاملا طبیعی ، بارور و سالم حدود 20 درصد می باشد . اسپرم در دستگاه تولید مثل خانم میتواند حدود 3 روز زنده بماند و قدرت بارور سازی تخمک را حفظ کند اما تخمک فقط 24-12 ساعت پس از آزاد شدن قابلیت باروری دارد .به همین دلیل زمان بندی رابطه زناشویی برای بارور شدن ، اهمیت دارد.در زوجهای بارور احتمال باروری در یک بازه زمانی 6-5 روزه وجود دارد و زمانی که مقاربت در روز قبل از تخمک گذاری یا همان روز انجام شود احتمال باروری به اوج می رسد.در زوجهایی که مشکل ناباروری دارند مخصوصا نازایی با علت مردانه که تعداد و تحرک اسپرمها کمتراست این دوره کوتاهتر است .بنابراین زمان بندی آی یو آی در درمان ناباروری با علت مردانه بسیار مهمتر از زمان بندی مقاربت در یک زوج بارور و طبیعی می باشد.با روش IUI میتوان از این زمان کوتاه بهترین استفاده را کرد.بنابراین برای اینکه بهترین نتیجه آی یو آی را داشته باشیم IUI باید همزمان با تخمک گذاری خودبخودی و یا القا شده با دارو زمان بندی شود.

بهترین زمان انجام آی یو آی

بهترین زمان برای آی یو آی :

وقتی پزشک فوق تخصص نازایی ، روش IUI را برای درمان یک زوج نابارور در نظر می گیرد مهمترین نکته این است که برای حصول بهترین نتیجه ، آی یو آی را در بهترین زمان سیکل انجام دهد .در سیکل های طبیعی و سیکلهای تحریک تخمدان با دارو، بهترین روش برای تعیین زمان تخمک گذاری استفاده از کیت تخمک گذاری است که آی یو آی در روز بعد از مثبت شدن کیت انجام میشود.اما روش بهتر و قابل اطمینان تر، استفاده از HCG جهت القا تخمک گذاری و انجام آی یو آی 40-34 ساعت پس از تزریق می باشد.

آیا استراحت پس ازآی یو آی لازم است؟

در مطالعات زیادی که انجام شده اطلاعاتی مبنی بر لزوم طاق باز خوابیدن بیمار بعد از IUI وجود ندارد چرا که اسپرمها توسط کاتتربه داخل رحم وارد شده اند اما مرسوم است به مدت 15-10 دقیقه این کار انجام میشود.

IUI را تا چند بار میتوان انجام داد؟

تعداد دفعات انجام آی یو آ ی بطور معمول با توجه به سن خانم، کیفیت نمونه اسپرم موقع تلقیح (IUI) ، مدت ناباروری ، تعداد فولیکولها در سونوگرافی واژینال و ذخیره تخمدان تعیین میشود. در صورتی که بغیر از ضعیف بودن خفیف اسپرم عامل دیگری جهت نازایی وجود نداشته باشد میتوان تا 12-6 سیکل هم آی یو آی را انجام داد و تشخیص ان در نهایت با پزشک متخصص نازایی می باشد.

آیا دو بارIUI در یک سیکل شانس باروری را افزایش می دهد؟

در برخی مطالعات دیده شده که اگر آی یو آی در یک سیکل ، به جای یک بار ، دوبار انجام شود ، مخصوصا در مواردی که ناباروری علت مردانه و تعداد کم اسپرم باشد ، IUI نتیجه بهتری داشته و شانس باروری افزایش می یابد . اما در تحقیقات دیگر، دوبار آی یو آی ، شانس باروری را افزایش نداده بود.

دکتر منصوره پژمان منش ، جراح و متخصص زنان و زایمان ، از بهترین پزشکان فوق تخصص نازایی و آی وی اف در اصفهان می باشند.شما می توانید جهت ارتباط با ایشان با شماره های 36206186 -031 و پیج اینستاگرام در ارتباط باشید.جهت رزرو نوبت مطب بصورت اینترنتی وارد صفحه اصلی سایت شوید.

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کیست تخمدان در بارداریکیست تخمدان در بارداری

اکثر کیستهای تخمدان کوچک و بدون علامت بوده و بطور اتفاقی در سونوگرافی حاملگی تشخیص داده می شوند.گاهی ممکن است در داخل کیست ، خونریزی ایجاد شده و یا تخمدان در کیستهای بزرگ ، دچار تورشن یا پیچش شود. ... ادامه مطلب

علل تیرگی ناحیه تناسلیعلل تیرگی ناحیه تناسلی

.تیرگی پرینه علل مختلفی دارد که اگاهی ازانها می تواند تا حدودی به پیشگیری و رفع مشکل کمک کند.امروزه با وجود روشهای نوین جوانسازی بانوان ... ادامه مطلب

درمان  قاعدگی دردناکدرمان قاعدگی دردناک

برخی افراد علی رغم مصرف دارو ، هنوز هم به علت قاعدگی دردناک ، از فعالیت های روزمره باز می مانند. اما یافتن بهترین و مؤثرترین درمان درد قاعدگی در هر شخص، نیاز به تشخیص صحیح دارد. ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین