منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
نوبت دهی اینترنتیدرمان قطعی خونریزی رحمیفریز تخمک و جنین
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بارداری / علایم و نشانه های بارداری

علایم و نشانه های بارداری

اولین علامت بارداری :

اولین علامت بارداری معمولا عقب افتادن و تاخیر پریود است. بعضی خانمها ممکن است همزمان با تاخیر پریود دچار لکه بینی و یا حتی مقدار کمی خونریزی شوند .برخی بانوان ممکن است تاخیر پریود نداشته باشند اما خونریزی کمتر از حد معمول و یا دوره پریود کوتاهتر هم باید شک به حاملگی را برانگیزد. نشانه های اولیه بارداری گاهی مشابه علایم قبل از پریود است و همین امر ممکن است در خانمهایی که به دلایل دیگری دچار تاخیر پریود شده اند ، باعث سر درگمی شود.انجام تست بارداری نتیجه را مشخص می کند.

بهترین زمان انجام تست بارداری :

تست خانگی بارداری معمولا اولین و در دسترس ترین تست بارداری است اما گاهی ممکن است حاملگی در مراحل اولیه را نشان ندهد و بصورت کاذب منفی شود. بهترین زمان انجام این تستها یک هفته پس از تاخیر پریود است اما گاهی ممکن است زودتر و یا دیرتر از این زمان مثبت شود ( معمولا در مواردی که تخمک گذاری و لقاح دیرتر اتفاق افتاده ، تست در مراحل اولیه منفی کاذب می شود ) .در مواردی که شک به بارداری قوی است ، قطعیت بارداری و یا عدم ان با انجام ازمایش خون بارداری امکان پذیرمی شود.

علایم اولیه بارداری :

علایم و نشانه های اولیه بارداری در اثر افزایش هورمون پروژسترون و هورمون HCG در بدن ایجاد می شوند.

1- حساس شدن پستان :

یکی از علایم اصلی بارداری ، حساس شدن سینه ها و بوجود آمدن تغییراتی در انهاست. بزرگ شدن ، احساس سنگینی و حساسیت پستانها و نیز پررنگ تر شدن هاله اطراف نوک سینه از علایم اولیه حاملگی است .

2- افزایش دمای بدن:

افزایش دمای پایه بدن در حد نیم درجه باعث احساس گرما ، گرگرفتگی و کلافه شدن خانمهای باردار می شود که در اثر افزایش هورمونهای بارداری در بدن رخ می دهد.این هورمونها در زمان تخمک گذاری هم باعث افزایش دمای بدن می شوند.

3- احساس خستگی و افت انرژی

4- تهوع بارداری :

ویار دوران بارداری معمولا از هفته 8 بارداری شروع می شود و تا هفته 16 بارداری خاتمه می یابد. اما در برخی افراد ممکن است تا سه ماهه دوم هم ادامه یابد.ویار حاملگی معمولا در اوایل صبح بروز می کند و راهکارهای درمان ان هم بسیار ساده است که در مقاله مربوطه توضیح داده شده است.

5- لکه بینی :

لکه بینی و خونریزی در زمان پریود می تواند چند علت داشته باشد . لانه گزینی جنین در داخل رحم ممکن است با لکه بینی همراه باشد. حتی گاهی میزان خونریزی بیشتر بوده و به همین علت بعضی از بانوان مخصوصا اگر دچار بارداری ناخواسته شده باشند ، در مراحل اولیه متوجه بارداری خود نمی شوند. لکه بینی اوایل بارداری یک علت مهم دیگر هم دارد و ان حاملگی خارج رحمی یا حاملگی لوله ای است که در اینصورت مراجعه زودهنگام به متخصص زنان اهمیت دارد. همچنین لکه بینی می تواند علت سقط هم باشد .

6- حساسیت به بو

7- تغییر خلق و خو

8- تغییر الگوی خواب

محاسبه سن حاملگی :

سن حاملگی در بانوانی که پریود منظم دارند ، از تاریخ اولین روز اخرین قاعدگی محاسبه می شود. اما در خانمهایی که تاریخ آخرین پریود خود را فراموش کرده اند و یا قاعدگی نامنظم دارند ، سن حاملگی با انجام سونوگرافی و اندازه گیری سایز جنین مشخص می شود.

اولین مراجعه به متخصص زنان و زایمان :

بعد از مثبت شدن تست بارداری ، اولین مراحعه به متخصص زنان حدود 6-7 هفتگی است . اما در افرادی که سابقه حاملگی پر خطر و یا سقط داشته اند و همچنین خانمهایی که با روشهای کمک باروری مثل ای وی اف باردار شده اند باید به محض مثبت شدن تست ، جهت مراقبت های دوران بارداری ، به یکی از بهترین پزشکان متخصص زنان زایمان مراجعه کنند.

جهت اقدامات قبل از بارداری و مشاوره و راهنمایی لازم و نیز مراقبت های دوران بارداری می توانید به کلینیک دکتر منصوره پژمان منش جراح و فوق تخصص زنان زایمان و نازایی اصفهان مراجعه فرمایید . تعیین وقت قبلی بصورت انلاین امکان پذیر است.

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بهداشت دوران قاعدگیبهداشت دوران قاعدگی

هنوز هم بعضی خانمها بر این باور است که در دوران پریود نباید از آب استفاده کرد و از شستشوی ناحیه تناسلی با آب اجتناب می کنند. در صورتی که شستشوی ناحیه ... ادامه مطلب

نکات مهم در اولین رابطه جنسینکات مهم در اولین رابطه جنسی

درد و خونریزی در اولین رابطه سکس ، می تواند طبیعی باشد اما در صورت درد و یا خونریزی غیر طبیعی باید به متخصص زنان مراجعه شود. در انواعی از ... ادامه مطلب

دیر انزالی در مرداندیر انزالی در مردان

معمولا با افزلیش سن در اقایان ، مدت زمانی که طول می کشد تا ارگاسم و انزال در طی رابطه جنسی ، اتفاق بیفتد نیز افزایش می یابد.مواردی که فرد در همه تجربه ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین