منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
فریز تخمک و جنیندرمان قطعی خونریزی رحمینوبت دهی اینترنتی

سقط عمدی

سقط القایی :

سقط القایی یکی از انواع سقط جنین می باشد که در واقع به خاتمه دادن بارداری بصورت عمدی و با استفاده از روشهای طبی و یا جراحی قبل از اینکه جنین قابلیت حیات در خارج از رحم را داشته باشد، اطلاق می شود. بنابراین سقط عمدی می تواند قانونی ( به تشخیص پزشک ) و یا غیر قانونی ( به درخواست مادر ) انجام شود.

سقط جنین قانونی :

گاهی با توجه به تشخیص پزشک و بنا به دلایل مادری و یا جنینی ، ادامه بارداری امکان پذیر نمی باشد. دلایل سقط موجه و قانونی شامل :

1- علل مادری سقط قانونی :

گاهی ادامه بارداری برای مادر منجر به تهدید جان مادر یا صدمه جدی به سلامت او می شود و در این مواقع برای حفظ جان مادر ، سقط جنین بصورت قانونی انجام می شود. این موارد شامل مواردی است که حاملگی را جزو بارداری پر خطر قرار می دهند. البته برخی حاملگی های پرخطر با مراقبت های بارداری ویژه تحت نظر متخصص زنان ، قابل ادامه دادن هستند.

2- علل جنینی سقط قانونی :

در مواردی که شرایط جنین به گونه ای است که در صورت تولد ، باعث عصر و حرج برای والدین و نوزاد می شود و یا با زنده ماندن جنین مغایرت داشته باشد ، مجوز قانونی سقط توسط مراجع ذی صلاح صادر می گردد.

علل سقط درمانی یا قانونی :

سقط انتخابی یا غیر قانونی :

سقط انتخابی یا ارادی ، به ختم بارداری قبل از اینکه جنین قابلیت حیات داشته باشد و بنا به درخواست مادر و نه بدلیل بیماری مادر و یا ناهنجاری جنین ، انجام می شود. بارداری ناخواسته شایعترین دلیل سقط غیر قانونی می باشد. البته در برخی کشورها ، قانون از حق مادر برای انتخاب سقط حمایت کرده و آن را موضوعی شخصی تلقی می کند اما در کشور ما با شرایط مذهبی ، فرهنگی و قانونی حاضر ، سقط انتخابی ، غیر قانونی بوده و سقط جنین ارادی ، جرم محسوب می شود.

عوارض سقط غیر قانونی :

سقط غیر قانونی عوارضی دارد . اگر سقط در 2 ماه اول بارداری انجام شود، عواقب بسیار کمی دارد و توانایی باروری فرد را تغییر نمی‌دهد ، اما هرچه سن بارداری بالاتر باشد سقط دشوارتر و با عوارض بیشتری همراه است. در صورتی که از روش جراحی برای خروج محصولات حاملگی استفاده شود ، احتمال چسبندگی رحم و....افزایش می یابد. همچنین در صورتی که سقط به روش غیر بهداشتی و با دستکاری رحم انجام شود ، ممکن است برای مادر خطر جانی داشته باشد و یا منجر به عمل هیسترکتومی ( خارج کردن رحم ) شود.

سقط عفونی :

یکی از عوارض خطرناک سقط غیر قانونی ، سقط عفونی است. در این موارد کیسه آب جنین سوراخ شده و میکروب عفونت زا وارد رحم می شود. سقط عفونی تهدید کننده حیات مادر بوده و با وارد شدن عفونت به داخل خون ، مرگ مادر را به همراه دارد. تب ، ترشحات چرکی و بدبو و درد از علایم این نوع سقط می باشد. در مواردی که سقط توسط افراد غیر متخصص و در مکانهای غیر بهداشتی و با دستکاری رحم انجام شود ، خطر سقط عفونی افزایش می یابد. سقط جنین با ساکشن توسط افراد غیر متخصص یکی از مواردی است که خطر عفونت رحم را افزایش می دهد.

روشهای سقط :

سقط به دو روش طبی و یا جراحی انجام می شود که در مقاله جداگانه ای توضیح داده خواهد شد.

جهت دریافت نوبت مطب دکتر منصوره پژمان منش جراح زنان و فوق تخصص ناباروری و درمان سقط مکرر در اصفهان ، به صفحه اصلی سایت مراجعه فرمایید.

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ذخیره سلولهای بند نافذخیره سلولهای بند ناف

اخیرا با گرفتن نمونه خون بند ناف در زمان زایمان و ذخیره این سلولها تا سالها بعد ، راهکارهای جدید درمانی و روزنه های امید در درمان بیماریهای صعب العلاج ... ادامه مطلب

کم شدن خونریزی در پریودکم شدن خونریزی در پریود

در مواردی کم شدن خونریزی ، علامت نارسایی تخمدان در حال وقوع و کاهش ذخیره تخمدان می باشد که با مراجعه به موقع به متخصص زنان تشخیص داده می شود. در صورتی ... ادامه مطلب

سندرم پیش از قاعدگیسندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی معمولا در افرادی که تخمک گذاری و سیکل های منظمی دارند ایجاد می شود. علایم سندرم پیش از قاعدگی در حدود دو هفته قبل از شروع پریود ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین