منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
دکتر منصوره پژمان منشجراحی زیبایی و ترمیمیدرمان ناباروری

روشهای تعیین جنسیت

تعیین جنسیت در اصفهان:

امروزه با کنترل جمعیت از طرفی و پیشرفت علم از سوی دیگر تمایل به انتخاب جنسیت فرزند در بین خانواده ها افزایش یافته است .روشهای مختلفی جهت تعیین جنسیت مورد نظرتان وجود دارد وتمامی این روشها در زمینه تخصص باروری و ناباروری به شما این امکان را میدهند که قبل از لقاح ، شانس انتخاب جنسیت را داشته باشید.البته در بعضی کشورها و جوامع ، بدلایل غیر طبی ( عمدتا فرهنگی و مذهبی ) با تعیین جنسیت مخالفت میشود چون معتقدند با این کار جمعیت کشور از نظر تعادل نسبت جنسیتی بهم میخورد.

دلایل تمایل به انتخاب جنسیت فرزند:

روشهای تعیین جنسیت :

تقریبا در اکثر منابع خبری یا تحقیقی که به ان دسترسی دارید یا حتی در صحبتهای عامیانه از روشهایی در این زمینه نام برده میشود مثل تغذیه ،شستشوی واژن با مواد قلیایی یا اسیدی ، رابطه جنسی در زمانهای خاص و.....اما هر کدام از این راهکارها تا چه حد مؤثر هستند ؟

روشهای تعیین جنسیت

1- رژیم غذایی برای تعیین جنسیت :

مطالعات و تحقیقات جدید هنوز نتوانسته اند رابطه تغذیه و جنسیت را تایید کنند.اما گفته میشود که زوجها از یکماه قبل از اقدام به بارداری ، در صورت تمایل به تعیین جنس دختر، از رژیم غذایی حاوی کلسیم و منیزیم بیشتر مانند شیرولبنیات ، غلات ، سبزیجات ، چغندر، کاکائو، جوانه گندم استفاده شود ودر صورت ترجیح جنس پسر، مواد غذایی مقوی و گرم مانند عسل ، خرما ، زنجبیل ، دارچین ، موز و شیرینی جات و بیشتر استفاده شود و همچنین مواد حاوی سدیم وپتاسیم مانند نمک طعام،غذاهای دریایی ،موز،هویج ،جگر و... در رژیم غذایی گنجانده شود.

2- تعیین جنسیت با زمان بندی رابطه جنسی :

فرضیه تعیین جنسیت با زمان بندی نزدیکی بر این اصل علمی استوار است که اسپرمهای حاوی کروموزوم y حرکت سریعترو البته عمر کوتاهتری نسبت به اسپرمهای حاوی کروموزوم x دارند . و بنابراین برای داشتن جنس پسر توصیه میشود رابطه زناشویی نزدیک به زمان تخمک گذاری و یا بلافاصله پس از آن انجام شود.ولی تحقیقات مختلف به نتایج متناقضی رسیده اند وهنوز شواهد قوی در این رابطه وجود ندارد.در مورد زمان یا مدت دست یابی به بارداری نیزاین تئوری وجود دارد که عوامل محیطی تأثیر گذار بر کیفیت اسپرم و تخمک بر غالب شدن یک جنس اثر دارد ولی از نظر علمی هنوز از آن حمایت نمیشود.

3- تعیین جنسیت با تغییر PH واژن:

گفته شده محیط قلیایی واژن سرعت تحرک اسپرمها را افزایش می دهد و برای جنسیت پسر، دوش واژینال با استفاده از جوش شیرین و برای جنسیت دختر استفاده از محیط اسیدی و سرکه مؤثر است. این روش هم درمنابع علمی ذکر نشده و شاید بصورت تجربی استفاده میشود.

این روشها گرچه تأیید شده نیستند اما انجام انها ضرری ندارد وممکن است احتمال دختر یا پسر شدن را از 50% کمی افزایش دهند.این روشهای تجربی برای دلایل سوم وچهارم ذکر شده در بالا کارایی ندارند. معمولا زوجهایی که تمایل به تعیین جنسیت دارند ولی میزان قطعیت آن خیلی مهم نیست و در ضمن تمایل به صرف هزینه هم ندارند میتوانند از ترکیب این دو روش استفاده کنند.

4-تعیین جنسیت به روش جداسازی اسپرم:

اسپرمهای حاوی کروموزوم x وy طی یک پروسه با تکنیک های مختلف از هم جدا میشوند واسپرمهای مورد نظر در IUI ( تلقیح داخل رحمی اسپرم ) استفاده میشوند. البته روش جداسازی براساس تحرک اسپرمها ( اسپرم حاوی X تحرک کمتری دارد) و بصورت نسبی صورت می گیرد و قطعی نیست.

5-تعیین جنسیت با PGD ( تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی ) :

بهترین و قطعی ترین روش تعیین جنسیت ، روش PGD است که توسط پزشک فوق تخصص نازایی و آی وی اف انجام میشود. پی جی دی هزینه بر بوده و توصیه میشود فقط به همراه IVF استفاده شود، یعنی تنها در کسانی که بنا به دلایلی مانند ناباروری قرار است تحت درمان IVF قرار گیرند.

در هرحال امروزه با توجه به تعداد فرزند کمتر، بسیاری از زوجها مایل به فرزند آوری برنامه ریزی شده و تعیین جنسیت هستند و به همین خاطر، بهترین متخصص تعیین جنسیت و روشهایی با بالاترین کیفیت و نتیجه را انتخاب میکنند.

دکتر منصوره پژمان منش متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و آی وی اف و تعیین جنسسیت در اصفهان

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :ورناصری [ 1399-02-29 ]
سلام خسته نباشید من فرزند پسر می خوام آگه بیام می تونم نتیجه صدرصد بگیرم چون سه تا دختر دارم حتما کمکم کنید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان جراحی فیبروم رحمدرمان جراحی فیبروم رحم

میومکتومی با هیستروسکوپ روش ارجح برای فیبرومهای داخل حفره رحم قرار می باشد . در این روش با رزکتوسکوپ کل فیبروم از داخل حفره رحم خارج می شود. ... ادامه مطلب

بهترین روش تعیین جنسیتبهترین روش تعیین جنسیت

بهترین و قطعی ترین روش تعیین جنسیت ، روش PGD است که توسط پزشک فوق تخصص ناباروری و در مراکز ناباروری مجهز و با همکاری متخصص ژنتیک انجام می گردد. ... ادامه مطلب

درمان قطعی پولیپ رحمدرمان قطعی پولیپ رحم

بهترین و دقیق ترین و روش استاندارد جهت برداشتن پولیپ داخل حفره رحم ، استفاده از هیستروسکوپی است که تعیین محل دقیق پولیپ زیر دید مستقیم را فراهم میکند. ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465