منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
نوروز
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / آی وی اف / پاسخ به سؤالات شایع آی وی اف

پاسخ به سؤالات شایع آی وی اف

اگر شما هم جزو آن دسته از زوجهایی باشید که طبق نظر پزشک متخصص نازایی قرار است تحت درمان ناباروری به روش آی وی اف و یا پی جی دی قرار گیرید حتما سؤالات زیادی دارید که فکر شما را مشغول کرده و بدنبال راهنمایی و مشاوره هستید.برخی از زوجها هم ممکن است تصورات اشتباهی در مورد آی وی اف و نتایج آن داشته باشند که در این مقاله به شایعترین سؤالات شما پاسخ خواهیم داد.

میزان باروری با آی وی اف چقدر است؟

اکثر زوجها بر این تصور هستند که شانس بارداری به روش آی وی اف صد در صد است. اما واقعیت چنین نیست . شانس باروری در هر زوج طبیعی و بدون مشکل نازایی، در هر سیکل در حدود 15-20 درصد است . در بهترین مراکز ناباروری دنیا و مراکز درمان ناباروری ایران ، با استفاده از روشهای کمک باروری مثل آی وی اف ، این میزان در هر سیکل ، حداکثر40 -35 درصد خواهد بود که شرایط و شانس نسبتا بالایی را جهت باروری زوجها فراهم میکند.

دوران بارداری با آی وی اف با بارداری طبیعی فرق دارد؟

خانمهایی که به روش آی وی اف باردار می شوند نسبت به بارداری طبیعی باید احتیاط بیشتری داشته باشند اما این به معنای استراحت مطلق و محدود کردن فعالیتهای روزمره نیست مگر اینکه مشکل مامایی خاصی داشته باشید که پزشک شما استراحت مطلق را توصیه کند. بهتر است تحت نظر یکی از بهترین پزشکان متخصص زنان و نازایی باشید ، استراحت بیشتری داشته باشید و در صورتی که شاغل هستید از ساعات کار به مدت طولانی و یا فعالیت سنگین پرهیز کنید. در صورت لزوم پزشک ممکن است داروهای ضد انعقاد و .... برای شما تجویز کند که طبق دستور بایستی استفاده کنید.البته مراقبت های دوران بارداری ، در افرادی که با ای وی اف باردار شده اند بصورت ویژه خواهد بود.

آیا بچه های حاصل آی وی اف از هر نظر سالم هستند؟

بعضی زوجها تصور میکنند که در روش آی وی اف و مخصوصا پی جی دی ( جهت تعیین جنسیت ) ، جنین از همه نظر باید سالم باشد. درست است که در زمان انتقال جنین ، بهترین و با کیفیت ترین جنین ها انتخاب و به رحم منتقل می شوند اما میزان ناهنجاری جنینی ، سالم بودن جنین و نوزاد از نظر ساختاری و ژنتیکی همانند جمعیت عمومی و بارداری طبیعی است. آزمایشات سلامت جنین و غربالگری ها همانند شرایط بارداری طبیعی برای جنین ماحصل آی وی اف هم انجام خواهد شد.

آیا میزان سقط در آی وی اف بیشتر است؟

وقتی جنین در داخل رحم کاشت می شود و بارداری رخ می دهد ، ادامه حاملگی مثل شرایط بارداری طبیعی خواهد بود. یعنی میزان سقط ، حاملگی خارج رحمی ، زایمان زودرس و تمام شرایطی که ممکن است در یک بارداری طبیعی اتفاق بیفتد و حاملگی را به یک حاملگی پرخطر تبدیل کند در این موارد هم ممکن است ایجاد شود .اما نگران نباشید میزان سقط در ای وی اف بیشتر از سایرین نخواهد بود.

میزان ای وی اف موفق در سیکل اول چقدر است ؟

بعضی زوجها فکرمیکنند که بارداری به روش آی وی اف تضمینی است و اگر اینطور نباشد از ادامه درمان ناامید می شوند. برخی هم بر این تصور هستند که آی وی اف بار اول موفق نیست و باید چندین بار انجام شود. طبیعی است که شرایط هر زوج و کیفیت جنین ها در میزان باروری مؤثر است اما همانطور که اشاره شد میزان موفقیت آی وی اف در هر سیکل در بهترین شرایط 40-35 در صد می باشد که شانس بسیار خوبی را در درمان ناباروری زوجها فراهم میکند. اگر بارداری بار اول صورت نگرفت ، در صورتی که جنین فریز برای آن زوج وجود داشته باشد در سیکل های بعدی با صرف هزینه کمتر می توانند جهت انتقال جنین به رحم مجددا اقدام کنند.

آیا ای وی اف بهترین روش درمان نازایی است؟

در بین درمانهای کمک باروری ، آی وی اف و میکرو اینجکشن بیشترین شانس باروری را برای زوجها فراهم میکند. اما به این معنی نیست که این روش برای همه زوجها مناسب است و یا میزان بارداری برای همه زوجها ماکزیمم است. وقتی جهت مشاوره و درمان به یکی از بهترین پزشکان فوق تخصص ناباروری مراجعه میکنید، پزشک پس از ارزیابی و با توجه به شرایط هر زوج ، بهترین روش درمان ناباروری را به انها ارایه میکند.برای بعضی از زوجها مثلا در موارد ناباروری شدید مردان ، نیاز به تخمک اهدایی ، رحم اجاره ای و...، ای وی اف اولین روش درمان است و برخی تحت درمانهای ساده تر مانند تحریک تخمدان با دارو و یا آی یو ای قرار می گیرند و در صورت عدم بارداری ، خط اخر درمان یعنی آی وی اف به انها پیشنهاد می شود.

هزینه آی وی اف در اصفهان چقدر است ؟

عمده هزینه ای که زوجها بابت ای وی اف پرداخت میکنند در آزمایشگاه جنین شناسی صرف تشکیل و بررسی جنین ها می شود.هزینه آی وی اف در مراکز ناباروری اصفهان تقریبا مشابه بوده و اختلاف جزیی به علت تفاوت در مواد و لوازم مصرفی و تعداد جنین ها ، فریز جنین و... می باشد.

عوارض IVF:

روش ای وی اف جهت درمان ناباروری روش نسبتا بی خطری است. اما مثل هر عمل دیگری ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشد. جهت اطلاع از عوارض ای وی اف ، مقاله مربوطه در همین وبسایت را مطالعه و در صورت لزوم با پزشک خود هم مشورت کنید.

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و درمان های ناباروری و تعیین جنسیت به کلینیک دکتر منصوره پژمان منش جراح زنان و فوق تخصص ناباروری اصفهان مراجعه فرمایید. نوبت دهی بصورت انلاین از صفحه اصلی سایت امکان پذیر می باشد.

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :عشوری [ 1400-09-25 ]
از سایت بسیار خوبتون بسیار ممنونم خانم دکتر پژمان منش بزرگوار. مطالبتون واقعا عالی و کاربردی هستن.شما بهترین دکتر ناباروری هستین .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آزمایش سل فریآزمایش سل فری

نتیجه تست سل فری باید توسط پزشک متخصص زنان تفسیر و اقدامات بعدی بر اساس ان تعیین شود. اگر نتیجه تست سل فری مثبت باشد ، قدم بعدی ... ادامه مطلب

آماده سازی اندومتر در کاشت جنینآماده سازی اندومتر در کاشت جنین

در بعضی افراد در سیکل اماده سازی اندومتر ممکن است علیرغم تجویز داروهای لازم ، رشد اندومتر ناکافی باشد که در اینصورت راهکارهای دیگری مانند ... ادامه مطلب

خونریزی بعد از رابطه جنسیخونریزی بعد از رابطه جنسی

خونریزی پس از برقراری اولین رابطه جنسی تا حد زیادی قابل پیش بینی و حتی در بعضی فرهنگ ها نشانه سلامت فرد ( ؟ ) در نظر گرفته می شود. البته ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین