منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
نوبت دهی اینترنتیفریز تخمک و جنیندرمان قطعی خونریزی رحمی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ناباروری زنان / کم کاری تیروئید و نازایی

کم کاری تیروئید و نازایی

کم کاری تیروئید :

کم کاری تیروئید بیماری است که غده تیروئید هورمون های تیروئید را به قدر کافی تولید نمی کند. زنان، به ویژه در سن بالا ( آنهایی که بیش از 60 سال سن دارند ) ، بیشتر به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند. کم کاری تیروئید ، باعث می شود تعادل طبیعی واکنش های شیمیایی در بدن و مخصوصا در سیستم تناسلی مختل شود. این بیماری به ندرت در مراحل اولیه علایم دارد ، اما با گذشت زمان ، کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به مشکلاتی شود.

علایم کم کاری تیروئید:

علایم و نشانه های کم کاری تیروئید بسته به شدت کمبود هورمون ها متفاوت است. اما به طور کلی، علایم اولیه ، به مرور زمان پیشرفت می کند. در ابتدا ممکن است علایم کم کاری تیروئید را متوجه نشوید و یا علائمی مانند خستگی و افزایش وزن را به افزایش سن ربط بدهید. اما با آهسته شدن سرعت متابولیسم ، علایم و نشانه ها واضحتر می شوند. علایم و نشانه های کم کاری تیروئید عبارتند از:

عوارض کم کاری تیروئید در خانمها:

خانمها در دوران یائسگی و بارداری بیشتر دچار کم کاری تیروئید می شوند. کم کاری تیروئید در بارداری و نیز قبل از بارداری ( سنین باروری ) و دوران یائسگی ، با عوارضی همراه است که در صورت عدم تشخیص و درمان ممکن است جبران ناپذیر باشند.

کم کاری تیروئید و نازایی :

کم کاری تیروئید در خانمها در دوران باروری ممکن است با عوارضی همراه باشد. سطح پایین هورمون تیروئید می تواند به بی نظمی تخمک گذاری منجر شده که باعث کاهش باروری می شود. در واقع کم کاری تیروئید یکی ازعوامل ناباروری خانمها در نظر گرفته می شود و پزشکان فوق تخصص نازایی در ارزیابی علل ناباروری در زوج های نابارور ، آزمایش تیروئید را چک می کنند. علاوه بر این ، برخی از علل کم کاری تیروئید ( مانند اختلال خودایمنی ) می توانند باروری را تحت تاثیر قرار داده و باعث نازایی شوند.همچنین افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به علت افسردگی ، دچار کاهش میل جنسی شده که بر رابطه زناشویی و تمایل به باروری افراد تأثیر دارد. اختلال عملکرد تیروئید می تواند باعث ناباروری غیر قابل توجیه شود.

نقش کم کاری تیروئید درسقط :

در بررسی های انجام شده در زنانی که دچار سقط مکرر شده اند ، مشخص شده که کم کاری تیروئید درمان نشده و نیز کم کاری تیروئید اتوایمیون ( خود ایمنی ) ، یکی از علل مهم و قابل درمان سقط جنین می باشد. خوشبختانه ازمایش تیروئید ، دردسترس و بسیار ساده می باشد و با تشخیص و درمان کم کاری تیروئید می توان به راحتی از سقط پیشگیری کرد.

بهترین درمان کم کاری تیروئید :

جهت دریافت بهترین درمان کم کاری تیروئید باید تحت نظر پزشک متخصص باشید تا دوز مناسب دارو برای شما تجویز شود. کم کاری تیروئید به درمان با لووتیروکسین بسیار خوب پاسخ می دهد که دارویی بدون خطر هم در دوران باروری و هم در دوران بارداری می باشد.

جهت رزرو نویت مطب دکتر منصوره پژمان منش جراح زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و سقط مکرر اصفهان ، می توانید از طریق رزرو نوبت اینترنتی از صفحه اصلی سایت اقدام کنید.

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش ذخیره تخمدانکاهش ذخیره تخمدان

کم شدن ذخیره فولیکولی تخمدان که منجر به نارسایی تخمدان می شود با علایمی همراه است و گاهی ممکن است فرد هیچ علامت هشدار دهنده ای نداشته باشد. درمان ... ادامه مطلب

عوارض درمان هورمونی در یائسگیعوارض درمان هورمونی در یائسگی

درمان هورمونی همانند همه درمان ها معایب و مزایایی دارد . بدلیل اثر هورمون استروژن بر بافتهایی مانند رحم و پستان ، جهت پیشگیری از عوارض درمان هورمونی ... ادامه مطلب

نکات مهم در اولین رابطه جنسینکات مهم در اولین رابطه جنسی

درد و خونریزی در اولین رابطه سکس ، می تواند طبیعی باشد اما در صورت درد و یا خونریزی غیر طبیعی باید به متخصص زنان مراجعه شود. در انواعی از ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین