منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
نوبت دهی اینترنتیفریز تخمک و جنیندرمان قطعی خونریزی رحمی

کاهش ذخیره تخمدان

ذخیره تخمدان :

هر خانمی با تعداد معینی فولیکول ریز در تخمدان بدنیا می آید و این تعداد به مرور زمان کاهش یافته تا اینکه در سنین یائسگی به میزان بسیار کمی می رسد. کاهش ذخیره تخمدان با کاهش قابلیت باروری خانمها همراه است. بسته به اینکه سرعت رشد کم یا زیاد باشد سن یائسگی در بانوان متفاوت است.

علل کاهش ذخیره تخمدان :

امروزه کاهش ذخیره فولیکولهای تخمدان در خانمها درسنین پایین تری نسبت به قبل اتفاق می افتد. گاهی ذخیره تخمدان بدون هیچ علت شناخته شده ای رخ می دهد. علل شناخته شده کاهش ذخیره تخمدان شامل :

علایم کم شدن ذخیره تخمدان :

کم شدن ذخیره فولیکولی تخمدان که منجر به نارسایی تخمدان می شود با علایمی همراه است و گاهی ممکن است فرد هیچ علامت هشدار دهنده ای نداشته باشد . یعنی در بسیاری موارد سیکل قاعدگی ممکن است به روال قبل باشد اما از نظر قابلیت باروری ، تخمدان ضعیف شده باشد. علایم کاهش ذخیره تخمدان شامل:

تشخیص نارسایی تخمدان :

تشخیص نارسایی تخمدان با شرح حال و انجام یکسری ازمایشات هورمونی انجام می شود. ازمایش ذخیره تخمدان و AMH در خانمهایی که مشکل ناباروری هم دارند در خواست می گردد.

درمان قطعی کاهش ذخیره تخمدان :

بانوانی که با علایم نارسایی تخمدان و یا تشخیص یائسگی زودرس مواجه هستند ، جهت درمان قطعی کاهش ذخیره تخمدان یا پیشگیری از ادامه روند نارسایی تخمدان به بهترین پزشکان فوق تخصص زنان و ناباروری مراجعه می کنند . در واقع درمان قطعی برای پیشگیری یا تاخیر این روند وجود ندارد . اما خودداری از مصرف سیگار و قلیان و نیز رفع شرایط استرس زا و مصرف برخی مکملها و انتی اکسیدانها توصیه می شود. پی ار پی تخمدان در بعضی خانمها که هنوز یائسگی زودرس اتفاق نیفتاده می تواند یکی از روشهای مؤثر باشد.مهمترین اقدام درخانمها یا دختران جوان که با کاهش ذخیره تخمدان مواجه می شوند ، حفظ باروری در آینده است.

حفظ باروری در کاهش ذخیره تخمدان :

توصیه میکنیم بانوانی که علت ژنتیکی و ارثی برای یائسگی زودرس و نارسایی تخمدان دارند، زودتراز سن موعد یائسگی در خانواده خود ، جهت باروری اقدام کنند . همچنین قبل از جراحی تخمدان مخصوصا جراحی اندومتریوما ، تحت نظر پزشک فوق تخصص نازایی ، ازمایش ذخیره تخمدان انجام شده و جهت فریز تخمک و فریز جنین اقدام کنند.اما در افرادی که نارسایی شدید تخمدان اتفاق افتاده و شرایط عملکردی تخمدان به سمت یائسگی پیش رفته ، تنها راه بارداری ، استفاده از تخمک اهدایی می باشد.

جهت مشاوره و درمان کاهش ذخیره تخمدان با دکتر منصوره پژمان منش فوق تخصص جراحی زنان، ناباروری و ای وی اف اصفهان ، می توانید با رزرو نوبت اینترنتی ، به کلینیک ایشان مراجعه فرمایید.

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اختلال نعوذ در آقایاناختلال نعوذ در آقایان

همچنین مشکلات جنسی مانند کاهش میل جنسی ، دیر انزالی ، زود انزالی ، اختلال نعوذ و ناتوانی جنسی و... با ناباروری مردان ارتباط دارد. به همین دلیل ... ادامه مطلب

پیشگیری از سندرم داونپیشگیری از سندرم داون

خانواده هایی که در آنها یک فرزند سندرم داون متولد شده است ، شانس ابتلای فرزندان بعدی هم وجود دارد . در اینصورت آیا روش تشخیصی قبل از تولد وجود دارد ؟ ... ادامه مطلب

دیر انزالی در مرداندیر انزالی در مردان

معمولا با افزلیش سن در اقایان ، مدت زمانی که طول می کشد تا ارگاسم و انزال در طی رابطه جنسی ، اتفاق بیفتد نیز افزایش می یابد.مواردی که فرد در همه تجربه ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین