منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
نوبت دهی اینترنتیدرمان قطعی خونریزی رحمیفریز تخمک و جنین
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / باروری و ناباروری / تعیین جنسیت به روش طبیعی

تعیین جنسیت به روش طبیعی

امروزه بسیاری از زوجها قبل از اقدام به بارداری ، برای تعیین جنسیت جنین ، مشاوره و برنامه ریزی می کنند. هر کدام از روشهای تعیین جنسیت ، هزینه و شانس موفقیت متفاوتی دارند. برخی از زوجهایی که خواهان تعیین جنسیت هستند ، تمایلی به استفاده از روشهای هزینه بر مانند آی یو ای و روش ای وی اف نداشته و در مراجعه به پزشکان فوق تخصص نازایی ، درخواست تعیین جنسیت به روش طبیعی دارند. اما آیا با وجود پیشرفت علم و روشهای قطعی تر تعیین جنسیت مانند پی جی دی ، یا تعیین جنسیت با ای یو ای ، تعیین جنسیت به روش طبیعی امکان پذیر است ؟ و چند درصد موفقیت دارد؟

تعیین جنسیت پسر به روش طبیعی :

پایه روش تعیین جنسیت طبیعی بر اساس زمان تخمک گذاری است . سونوگرافی واژینال توسط متخصص ناباروری انجام شده و بعد ازاینکه فولیکول حاوی تخمک به سایز مناسب رسید ، زمان تخمک گذاری با سونوگرافی و یا کیت تخمک گذاری تعیین شده و بهترین زمان باروری بر اساس آن برنامه ریزی می شود. گفته می شود برای تعیین جنسیت پسر به روش طبیعی ، رابطه زناشویی باید در روز تخمک گذاری و بعد از ان انجام شود. استفاده از جوش شیرین و یا سرکه برای محیط اسیدی و یا قلیایی واژن همزمان با نزدیکی برنامه ریزی شده ممکن است سود مند باشد.

روش طبیعی تعیین جنسیت در چه افرادی توصیه نمی شود؟

توصیه میکنیم قبل از هر گونه اقدام جهت تعیین جنسیت با بهترین فوق تخصص ناباروری در این زمینه مشورت کنید. تعیین جنسیت به روش طبیعی در زوجهایی توصیه می شود که قصد بارداری داشته و هیچ فرزندی نداشته و جنسیت فرزند بطور قطعی برایشان در اولویت نیست و یا یک فرزند دارند ، اما پذیرش ریسک عدم موفقیت را هم دارند . بنابراین روش طبیعی تعیین جنسیت در زوجهایی که بعنوان مثال دو یا سه فرزند دارند و جنسیت فرزند بعدی برایشان بسیار اهمیت دارد اصلا روش مناسبی نبوده و توصیه نمی شود. همچنین در زوجهایی که ناباروری ( بدلیل کم تحرکی اسچرم ، اندومتریوز ، بسته بودن لوله های رحمی ، نابروری غیر قابل توجیه و....) دارند و باید از روشهای کمک باروری استفاده کنند نیز توصیه نمی شود.

اقدامات قبل از تعیین جنسیت :

در روش طبیعی تعیین جنسیت ، ارزیابی اولیه شامل شرح حال ، ازمایشات قبل بارداری ، پاپ اسمیر ، آزمایشات هورمونی در صورت نیاز ، سونوگرافی واژینال و نهایتا آزمایش اسپرم توسط پزشک فوق تخصص ناباروری انجام می شود. بسته به قابلیت باروری زوج ، منظم بودن یا نبودن سیکل قاعدگی ، تخمک گذاری و یا عدم تخمک گذاری ( تنبلی تخمدان ) ، نرمال بودن اسپرموگرام و... ممکن است پزشک شما داروهای تحریک تخمدان تجویز کند یا نیازی نباشد.

شانس موفقیت تعیین جنسیت به روش طبیعی :

واقعیت این است که هیچ در صد مشخصی در کتب و مقالات علمی در مورد تعیین جنسیت به روش طبیعی ذکر نشده است. شاید به این دلیل که روی روشهای علمی و قطعی تر مانند ای یو ای و ای وی اف پی جی دی بیشترکار و تحقیق شده و در کل دنیا این روشها مورد قبول تر هستند. در حالت طبیعی و بدون هیچ اقدام خاصی ، شانس دختر یا پسر شدن جنین حدود 50 درصد است .با این روش ، شانس تعیین جنسیت ممکن است چند درصد افزایش یابد. استفاده از رژیم غذایی برای تعیین جنسیت ، با توجه به اینکه مبنا و پایه علمی ندارد ، شانس را چندان افزایش نمی دهد. اما استفاده همزمان از رژیم غذایی و روش طبیعی بی ضرر است.

آیا دوقلویی و تعیین جنسیت به روش طبیعی امکان پذیر است ؟

با توجه به پایین بودن شانس تعیین جنسیت در روش طبیعی و روش تغذیه ، استفاده از روشهای دوقلویی همزمان با تعیین جنسیت توصیه نمی شود.

تعیین جنسیت به روش طبیعی در اصفهان :

بعنوان پزشک فوق تخصص ناباروری و تعیین جنسیت در اصفهان توصیه میکنم قبل از اقدام به بارداری و تعیین جنسیت حتما مشاوره انجام داده تا مناسب ترین و بهترین روش تعیین جنسیت برای شما زوج عزیز پیشنهاد شود.

دکتر منصوره پژمان منش جراح زنان و زیبایی ، فوق تخصص ناباروری ، ای وی اف و تعیین جنسیت در اصفهان ، پذیرای شما عزیزان در زمینه مشاوره تعیین جنسیت ، بهترین روشهای درمان ناباروری ، جراحی های زنان و درمان بیماریهای زنان می باشند.

دکتر منصوره پژمان منش جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی و IVF
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :مریم چگینی [ 1402-05-21 ]
سلام خانم دکتر پژمان منش عزیز. دسستتون طلا. برام با ای یو ای تعیین جنسیت کردین و دو قلو پسر شده . از راه دور دعاگوی شما هستم.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش ذخیره تخمدانکاهش ذخیره تخمدان

کم شدن ذخیره فولیکولی تخمدان که منجر به نارسایی تخمدان می شود با علایمی همراه است و گاهی ممکن است فرد هیچ علامت هشدار دهنده ای نداشته باشد. درمان ... ادامه مطلب

بهداشت دوران قاعدگیبهداشت دوران قاعدگی

هنوز هم بعضی خانمها بر این باور است که در دوران پریود نباید از آب استفاده کرد و از شستشوی ناحیه تناسلی با آب اجتناب می کنند. در صورتی که شستشوی ناحیه ... ادامه مطلب

عوارض درمان هورمونی در یائسگیعوارض درمان هورمونی در یائسگی

درمان هورمونی همانند همه درمان ها معایب و مزایایی دارد . بدلیل اثر هورمون استروژن بر بافتهایی مانند رحم و پستان ، جهت پیشگیری از عوارض درمان هورمونی ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران ( ISRM )
مسؤول فنی مرکز ناباروری بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان
دوره جراحی زیبایی زنان


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین